Reklama Internete ir SEO paslaugos
Šiame straipsnyje kalbėsime apie įvairias reklamos internete rūšis, bei jų atsiperkamumą. Jau kelis kartus minėjome, jog internetinė svetainė yra marketingo įrankis su kuriuo reikia dirbti, todėl pasistengsime Jus supažindinti, kaip toliau vystomi internetinės reklamos projektai po jų sukūrimo, bei koks reklamų atsiperkamumas.
Daugelis internetinio marketingo konsultantų užsimena apie SEO optimizavimą, Google Adwords reklamą, ar socialinių tinklų marketingą (Facebook, Google+), tačiau dažnai nepaaiškina šių paslaugų skirtumo ir naudingumo, todėl straipsnį ir suskirstysime į šias dalis ir išsklaidysime visus neaiškumus.
SEO optimizavimas, paieškos algoritmai
Paieškos algoritmai sukurti remiantis paprastu principu – ieškantys turi rasti savo atsakymus, tačiau kiekvienai užklausai potencialiai egzistuoja šimtai ir tūkstančiai skirtingų internetinių tinklapių, todėl paieškos varikliai turi atlikti pagrindines užduotis:
- Atmesti puslapius su ne kokybiška informacija.
- Suteikti sąraša kokybiškų tinklapių kurie atitiks ieškomą informaciją.
- Surūšiuoti, bei suteikti pirmenybę puslapiams, kurie geriausiai atsako į pateiktą užklausą.
Renkant paieškos rezultatus kelių faktorių neužtenka, todėl Google, bei kiti paieškos varikliai turi labai sudėtingus algoritmus, kurie apima labai didelį kiekį rūšiavimo funkcijų. Tiksli algoritmų veikimo formulė nėra žinoma, tačiau diskusijos apima:
- Atgalinių nuorodų patikimumą – nuorodos grįžtančios į jūsų puslapį, bei reklamuotojo patikimumą.
- Jūsų tinklapio faktoriai – ar tinklapis pritaikytas mobiliems? Jo krovimosi greitis? Kas akcentuojama?
- Puslapio markė – vertinama kiek žmonių ieško šios markės, bei kiek kartų ji minima.
- Turinys – vertinama Jūsų turinio kokybė, bei jo gylis. Kiek dažnai jis atnaujinamas, bei kiek žmonių apie jį kalbą socialiniuose tinkluose.
Jau turėtumėte suprasti pagrindines algoritmų taisykles, tačiau privalote nepamiršti, kad jie yra nuolatos besikeičiantys. SEO specialistai stebi naujus pasikeitimus, bei lygina su senais – taip vertindami skiriamus prioritetus puslapiams, išmoksta kurti pasitvirtinančias marketingo strategijas.
Google Algoritmai
Rašome norėdami pasidalinti žiniomis apie paskutinius pasikeitimus Google algoritmuose, kurie padės Jums artimiau susipažinti su paieškos variklio veikimo principu, bei geriau paruošti savo svetainę.
Svetainės reitingavimui didelę įtaką daro ne vien pagrindinės algoritmo taisyklės išvardintos ankstesniame straipsnyje, tačiau ir paskutiniu metu nuolat besikeičiantys atnaujinimai. Šie atnaujinimai stipriai paveikė svetainių autorius. Pagrindinės paliestos sritys: turinys ir kokybė, atgalinių nuorodų kokybė ir pritaikomumas išmaniesiems įrenginiams. Žemiau aptarsime detaliau kiekvieną šių atnaujinimų:
Panda
Google Panda pirmą kartą buvo pristatyta vasario mėnesį 2011 metais ir nuo to laiko turėjo keletą papildomų mažų papildymų. Šio atnaujinimo pagrindinis tikslas buvo sutelkti dėmesį į prasto turinio puslapius su bloga navigacija, bei skiriančius daugiau dėmesio marketinginiams tikslams nei vartotojui (kaip pavyzdį galime naudoti įmonių svetainės kurios turi labai mažai turinio ir kalba tik apie save). Priešingai internetinės svetainės su kokybišku turiniu (nešančiu naudą klientui), pastoviais atnaujinimais bei socialiniu marketingu tapo vertinamos žymiai geriau.
2012 metais, Google išleido klausimyną leidžianti svetainių savininkams įvertinti savo svetainės kokybę, bei suprasti ar atitinkami visi vertinimo kriterijai. Analizuojant šiuos klausimus galite geriausiai suprasti kokius pakeitimus įgyvendino Panda atnaujinimas, bei kokio tipo svetainės yra baudžiamos. Klausimai:
- Ar Jūs pasitikėtumėt informacija pateikta šiame straipsnyje?
- Ar šis straipsnis parašytas eksperto, ar entuziasto kuris gerai žino temą, ar šis straipsnis tiesiog lėkštas?
- Ar pats tinklapis turi turinio kuris dubliuojasi, kalbama apie tą patį kelis kartus tik su šiek tiek pakeistais žodžiais?
- Ar Jūs patogiai jaustumėtės suteikdami savo kreditinės kortelės informaciją šiam tinklapiui?
- Ar šis straipsnis turi gramatinių, stilistinių klaidų?
- Ar turinys kuriamas svetainės autorių yra skirtas generuoti tikrą lankytojų susidomėjimą, ar turinys rašomas tiesiog stengiantis atspėti kas gerai reitinguosis paieškos varikliuose?
- Ar tinklapis kuria originalų turinį, ar informaciją, originalią statistiką, ar analizę?
- Ar puslapis turi pasvertiną reikšmę lyginant su kitomis svetainėmis paieškos rezultatuose?
- Kiek kokybės kontrolės taikoma turiniui?
- Ar turinys kalba apie abi istorijos puses?
- Ar svetainė pripažinta institucija savo tema?
- Ar straipsnis kruopščiai paruoštas, ar atrodo skubotai parašytas nesutelkiant daug dėmesio?
- Ar pasitikėtumėte svetaine ieškodami informacijos susijusios su Jūsų sveikata?
- Ar šis puslapis būtų autoritetas pagal savo pavadinimą?
- Ar straipsnis suteikia visą, išsamiai aprašytą informaciją pagal nurodytą temą?
- Ar straipsnis turi informacijos , bei pateikia analizę kuri nėra akivaizdi?
- Ar tai toks puslapis kurį norėtumėte išsaugoti, ar pasidalinti su draugu, ar rekomenduoti?
- Ar svetainė turi per daug reklaminės medžiagos kuri pinasi su turiniu?
- Ar tikėtumėtės pamatyti šį straipsnį atspausdintą populiariame laikraštyje ar žurnale?
- Ar straipsnis trumpas, nepilnas, jame trūksta naudingų įžvalgų?
- Ar puslapiai sukurti sutelkiant dėmesį į mažas detales?
- Ar lankytojai skųstųsi pamatę puslapius iš šio tinklapio?
Penguin
Google Penguin išleistas siekiant atsakyti į taip vadinamas “black hat” SEO taktikas atgalinių nuorodų kūrimui, kuris pirmą kartą išleistas balandžio mėnesį 2012 metais. Labai daug atnaujinimų išleista nuo to laiko. Atnaujinimas taikėsi į netikras atgalinių nuorodų kūrimo schemas į kurias įeiną nuorodų pirkimas, prastų tinklapių kūrimas vien tam, kad jie grįžtų į pagrindinį tinklapį, nuorodų apsikeitimas, bei spaminės nuorodos komentaruose.
Po šio atnaujinimo puslapių savininkai visame pasaulyje turėjo atidžiau pažvelgti į savo formuojamas atgalines nuorodas. Kiekvienas puslapis, ko gero pirmą karta SEO istorijoje, turi žinoti savo atgalinių nuorodų struktūrą, bei sekti jų kiekį, kokybę, bei turinį naudojamą nuorodos šaltinyje. Jeigu algoritmas aptiks netikrų ir nepropaguojamų taktikų, svetainės savininkui tektų atlikti savo atgalinių nuorodų auditą, bei dirbti siekiant pašalinti prastos kokybės nuorodas. Šiai dienai, kuriant naujas atgalines nuorodas yra protinga sau užduoti tokius klausimus:
- Ar tai aukštos kokybės tinklapis?
- Ar šis tinklapis aktualus mano temai ar nišai?
- Kaip atrodo to puslapio atgalinių nuorodų sistema?
- Ar jie naudoja įvairų tekstą apibūdindami mano keliamas nuorodas?
Hummingbird
Google Hummingbird pastiprino viską ką sukūrė Google Panda ir Penguin algoritmai, taipogi Hummingbird pridėjo dvi nepaprastas specifines dimensijas. Šis atnaujinimas išleistas vėlai 2013, pristato mobiliųjų įrenginių svarbą paieškoje. Pirmą kartą, mobiliems pritaikyti svetainių dizainai (responsive) tapo vis labiau svarbesni. Labai daug specialistų ginčijasi sakydami, kad reikia turėti atskirą mobilaus turinio strategiją – galvoti, kad lankytojai pirmiausia ateis naudodamiesi planšetiniais kompiuteriais ar išmaniaisiais telefonais ir kurti savo turinio strategija pirmiau pritaikant turinį mobiliųjų auditorijai.
Antrasis, turbūt labiau jaudinantis, Hummingbird komponentas – tai gebėjimas ieškoti kontekste. Prieš šį atnaujinimą paieškos varikliai tiesiog interpretuodavo jūsų svetainės turinį išryškindami pagrindinius raktažodžius, tačiau po Hummingbird atnaujinimo Google pradėjo naują paieškos erą, kuomet algoritmas sugeba skaityti Jūsų turinį kaip žmogus ir suprasti ryšį tarp raktažodžių ir konteksto.
Daugelis skaito Hummingbird atnaujinimą kaip natūralią evoliuciją atėjusią su Google tobulėjimu, bei greitai tobulėjančiais mobiliais telefonais. Kol naršytojų mobiliuose įrenginiuose skaičius didėja, paieškų struktūra keičiasi nuo paprastai įvesto raktažodžio, į sistemą gebančią suprasti vartotojų formuluojamus sakinius natūraliai – taip kaip mes kalbame ir užduodame klausimus.
Tolimesnes prognozės Google pasikeitimams
Viršuje išvardinti atnaujinimai pasėjo pagrindą dabartiniam paieškos algoritmų veikimo principui. Tikimasi, kad ateityje bus vis labiau tobulinamas Penguin algoritmas siekiant atpažinti kritikų atsiliepimus (guest blogging). Ypatingas dėmesys bus skiriamas mobiliai audotrijai.
Sekančiame mūsų straipsnyje kalbėsime apie Strateginį mastymą, bei raktažodžių analizės technikas.
Taigi kas konkrečiai yra SEO optimizavimas?
Pagrindinis šios paslaugos tikslas – privesti paieškos variklius (Google, Bing ir kitus) matyti Jūsų puslapį kaip kokybišką informacijos šaltinį jūsų klientui. Konkrečiai pradėjus dirbti su naujai sukurtu puslapiu:
- Analizuojamas turinys ir ryškinami kertiniai raktažodžiai (kuriuos atrenkame, padarę analizę su Google Keywords Planner).
- Tvarkomas informacijos pateikimas paieškos varikliams (ryškinami puslapiu pavadinimai, bei aprašymai)
- Kuriamas viešas Jūsų puslapio planas (sitemap.xml) ir pristatomas Google.
- Tvarkomos tinklapio klaidos – skanavimas su Google įrankiais kurie aptinka klaidas ir jų taisymas.
- Sukuriamos atgalinės nuorodos (pvz. ištrauka apie Jūsų įmonę Wikipedia puslapyje).
Trumpai tariant – SEO specialistai paruoš Jūsų puslapį iš techninės pusės, bei toliau aktyviai plėtos informacijos tinklą internete kuris kels Jūsų puslapio reitingą.
Tai yra ilgalaikis procesas, kuris atneš ir trumpalaikės naudos, tačiau rezultatai matysis metų bėgyje. Šis procesas dažnai reikalauja nemažai darbo jėgos, nes norint aktyviai skleisti informaciją apie save – būtinas turinio autentiškumas, todėl rekomenduojame, ne kurtis straipsnius visuose portaluose kuriuose galite talpinti, o koncentruotis į klientui aktualaus straipsnio parašymą ir jo sklaidą internete.
Socialinių tinklų marketingas
Dažnai įmonių vadovai išsigąsta išgirdę žodį Facebook – susilaukiame komentarų, jog tai yra laisvalaikio, o ne darbo įrankis ir įmonei nederėtu reklamuotis Facebook. Leiskite mums pakeisti Jūsų požiūrį.
Kiekviena marketingo strategija turi savo tikslą, šiuo atveju Facebook marketingo nauda susideda iš dviejų dalių:
- Kontakto palaikymas su esamais klientais.
- Jūsų turinio plėtra (kuriant argalines nuorodas SEO optimizavimui).
Taip – žmonės dažniausiai naudojasi Facebook laisvalaikio metu, tačiau kodėl neišnaudoti savo klientų laisvo laiko, kai jų galvose neverda darbiniai reikalai, o Jūs galite papasakoti kažką įdomaus? Paprastas pavyzdys – po apsilankymo konferencijoje, pasidalinkite gauta informacija parašydami trumpą naujieną (koncentruojatės, ne apie savo įmonę, o apie informaciją kuri Jums buvo naudinga, kuri gali būti naudinga ir klientui).
Šioje vietoje internetinės reklamos specialistai Jums gali padėti sukurti strategiją, bei optimizuoti Jūsų svetainę, kad parašytos naujienos automatiškai sklistu į visus socialinius tinklus.
Google Adwords, ir kiti
Vienas greičiausių kelių patekti į pirmą vietą Google – nusipirkti Google Adwords paslaugą. Tačiau tai ne visada protingiausias kelias.
Viena iš didžiausių problemų – atsiperkamumas. Vienas reklamos paspaudimas kainuoja nuo 50 centų iki kelių litų, tačiau lankytojas ne visada bus klientas – statistiškai tik 5% apsilankiusių tampa pirkėjais, nebent tinklapis turi labai gerai pateiktą turinį, kuris atlieka pardavimą iškarto.
Google Adwords reklama atrodo štai taip:
Principas labai paprastas – užregistruojate įmonės paskyrą Google Adwords, skiriate mėnesinį biudžeta, sukuriate reklamos kampanija, bei pasirenkate reikalingus raktažodžius. Google reklamuos Jūsų puslapį, tol kol išnaudosite mėnesinį limitą ir mėnesio gale nuskaičiuos išnaudotą sumą nuo Jūsų įmonės kortelės.
Protingi reklamos specialistai rekomenduos naudoti Google Adwords kaip paskutini klientų pritraukimo mechanizmą – tai yra labai brangi reklama, todėl SEO optimizavimo pagalba, bei kokybišku turiniu paruoštos svetainės turės žymiai didesnę grąžą, nei reklamos pirkimas tik susikūrus svetainę.
Facebook reklama
Alternatyviai, ši reklama yra pigesnė. Facebook Jums leidžia pasirinkti norimą vartotojų auditoriją, pagal amžių ir jų pomėgius, bei sukurti norimą straipsnį, kuris būtų parodomas, kol jie naršo socialiniame tinkle. Tačiau iš savo patirties susidūrėme su keletu trūkumų Lietuvos rinkoje: buvo sunku pasiekti norimus asmenis, nes žmonės ne visiškai užpildo savo paskyras arba ne itin aktyviai dalyvauja bendraudami, todėl kartais norima auditorija nebūna pasiekiama. Mūsų patarimas – naudoti Facebook norint pasiekti jaunesnio amžiaus auditoriją.
Reklaminiai baneriai kituose portaluose
Daug populiarių portalų (delfi.lt, alfa.lt ir kiti), bei priedas prie Google Adwords siūlo reklamuoti savo svetainę mažame lange (šalia tų portalų turinio). Šios reklamos yra labai brangios ir dažniausiai būna administruojamos afilliate tinklų (kuomet portalas užregistruoja savo parduodama reklamos lauką), o affiliate tinklas nusprendžia į kuriuos portalus bus įdėta Jūsų internetinio puslapio reklama.
Įmonėms, ar mažos apimties projektams tokio reklamos būdo visiškai nerekomenduojame, tačiau jau stipriai išvystytiems projektams, kaip priedą prie visų anksčiau išvardintų reklamos būdų, ši reklama būtų naudinga.
Apibendrinkime
Internetinė svetainė yra marketingo įrankis! Šį įranki kuriate, kol jis pradeda daryti pardavimą lankytojui skaitant Jūsų turinį. Stengetės didinti lankytojų srautą – didindami sklaidą atgalinėmis nuorodomis, palaikote pokalbius apie Jus socialiniuose tinkluose. Kai gaunamo lankytoju srauto nebeužtenka pasitelkiate kitas – mokamas reklamos rūšis.
Apie SEO optimizavimo strategijas, bei kitas reklamos rūšis kalbėsime kituose savo straipsniuose! Malonaus skaitymo!