Iš ko susideda seo paslaugos
Bendraujant su klientais ir online projektų vadybininkais dažnai tenka susidurti su nuomone kad seo paslaugas sudaro beveik vien nuorodų pirkimas. Nuorodoms skiriama taip daug reikšmės, kad seo specialisto darbas įsivaizduojamas kaip nuorodų didinimo į svetainę būdų paieška, mokėjimas parinkti ir paskirstyti ankorus, tinkamai parinkti donorus, arba dar blogesnis variantas – mokėjimas parinkti tinkamą automatinę nuorodų pardavimo biržą ar agregatorių.
Todėl seo optimizatorius, sutikęs savo kolegą, dažniausiai domisi kaip jis parenka ankorus, kur perka nuorodas ir kokios laikosi pirkimo strategijos. Dauguma klientų mano kad seo specialistai dirbdami prie svetainės laiką paskirsto taip:
- Darbas su klientu – 10%
- Vidinė optimizacija – 25%
- Išorinė optimizacija – 65%
Analogiškai paskirstomas ir turimas seo biudžetas (kiek išleidžiama už optimizatoriaus darbą ir nuorodas).
Realybėje geras seo specialistas su patirtimi atlieka įvairias užduotis, kurių daugumas susijusi su analitika. Pažiūrėkime kas įeina į optimizatoriaus darbą.
1.Nišos analizė
Prieš pradedant dirbti kokioje nors srityje tą sritį reikia išanalizuoti, ypač kada kalba eina apie marketingą ir lėšų investavimą. Kokie veikėjai dalyvauja rinkoje? Kaip seniai jie yra šioje nišoje ir ką sugebėjo pasiekti? Su kuo teks konkuruoti ir su kuo geriau susidraugauti? Visa tai reikalauja analizės tam kad sudaryti tinkamą svetainės optimizavimo planą.
2.Prognozių sudarymas
Remiantis atlikta analize galima klientui pateikti prognozę – kiek lankytojų ir pardavimų ilgalaikėje ir trumpalaikėje perspektyvoje, taip pat supažindinti su visomis galimomis rizikomis. Remdamasis prognozėmis klientas priima sprendimą dėl lėšų investavimo į seo paslaugas arba aplamai investicijas į online verslą.
Jei šiame etape klientas atsisako dirbti su seo specialistu tada pastarasis praranda nemažai laiko už kurį negaus jokio atlygio. Todėl dalis seo specialistų nedaro analizės iš anksto o tiesiog sako – “mes galime optimizuoti svetainę, norite ar ne?”, turėdami mintyse kad klientas pats gali viską išanalizuoti arba atvirkščiai, visiškai negalvoja apie perspektyvą.
3. Raktažodžių parinkimas
Nusprendus optimizuoti tinklapį pirmiausia reikia pasiruošti ir parinkti raktažodžius pagal kuriuos žmonės gali ir turi rasti internetinę svetainę. Priklausomai nuo projekto dydžio jų gali būti nuo 1 iki 10 000 ir daugiau. Nežiūrint to kad egzistuoja automatiniai raktažodžių parinkimo įrankiai daug ką čia tenka daryti rankomis ir galva.
Iš didelio parinktų žodžių ir frazių skaičiaus reikia atrinkti efektyviausias ir perspektyviausias. Tai gali atrodyti paprasta užduotis bet kartais tai atima daug seo specialisto laiko. Gavus galutinį raktažodžių sąrašą jį būtina sugrupuoti taip kad kiekviena grupė turėtų individualius tikslus ir ypatybes ir priklausomai nuo to priklausys būsima svetainės struktūra, jei klientas sutiks ją keisti.
4. Svetainės analizė
Šiame etape atliekama techninė svetainės analizė ir vidinis auditas. Būtina įsitikinti kad tinklapis veikia tinkamai ir greitai, TVS negeneruoja puslapių dublių, nereikalingas sritis uždaryti nuo indeksacijos, patikrinti ar naudojama tinkama koduotė, ar turinys matomas paieškos sistemoms it t.t. Analizės pagrindu suformuojama techninė užduotis arba rekomendacijos svetainę prižiūrinčiam asmeniui ar SEO specialistas pats atlieka būtinus pakeitimus.
5. Statisktikos analizė
Jei svetainė nėra nauja dar vienas galimas seo optimizatoriaus darbas – išanalizuoti svetainės statistiką, kokie jo dabartiniai rodikliai, kaip žmonės dažniausiai patenka į ją, pagal kokias užklausas ir iš kokių paieškos sistemų ir t.t. Jei prieš tai svetainę optimizavo kiti seo specialistai būtina išanalizuoti seo ataskaitas – pozicijų paieškos sistemose dinamiką ir naudotus metodus ir tų metodų priimtinumą naudos atžvilgiu.
6. Svetainės optimizavimo strategijos formavimas
Išankstinės analizės pagrindu būtina suformuoti svetainės seo optimizacijos planą ir su juo supažindinti klientą. Iškelti tikslus, apibrėžti užduotis tiems tikslams pasiekti ir pasiskirstyti vaidmenimis (kas už ką atsako). Kiekviena svetainė turės skirtingą strategiją priklausomai nuo turimų duomenų ir iškeltų tikslų.
7. Naujų instrumentų analizė
SEO rinka keičiasi, keičiasi optimizacijos būdai, strategijos, atsiranda nauji įrankiai ir paslaugos. Kas apmoka seo specialisto tobulėjimą? Čia kiekvienas gali nuspręsti pats kaip tai vadinti, bet reikia suprasti kad optimizatorius privalo skirti laiko naujų įrankių ir servisų įsisavinimui. Šio punkto neįrašysi į atliktų darbų sąrašą, bet klientas kaip darbdavys taip pat turi būti suinteresuotas kad jo projektus prižiūrintys specialistai nuolat tobulėtų.
8. Svetainės struktūros analizė ir puslapių optimizavimui parinkimas
Šiame etape pirmiausia reikia optimizuoti svetainės struktūrą, padaryti svarbius svarbius tinklapio puslapius ir skyrius pasiekiamus darant kuo mažiau iš pagrindinio puslapio ir indeksuojamus paieškos sistemoms, naudoti navigacijos filtrus, breadcrumbs ir SEF URL. Nuo struktūros optimalumo priklausys visa tolimesnis darbas sus svetaine.
Remiantis keliamų raktažodžių ir svetainės struktūros pagrindu būtina parinkti, kokius puslapius reikėtų rodyti pagal pasirinktas užklausas ir suderinti tai su užsakovu.Galbūt šis etapas nedideliems projektams iš 2-5 puslapių nėra aktualus, bet internetinėms parduotuvėms ir kitiems dideliems projektams reikia parinkti įėjimo taškus ir šį pasirinkimą pagrįsti. Tai viena iš seo specialisto pareigų, pilnai automatizuoti šį procesą ne visada pavyksta.
9. Optimizuoto turinio kūrimas
Kai kurie puslapiai numatytoje struktūroje gali neegzistuoti, todėl gali tekti joms sukurti turinį, arba gali jo trūkti jau egzistuojančiuose puslapiuose. Optimizatoriaus užduotis parašyti techninę užduotį žmogui atsakingam už turinio kūrimą, jei pats seo paslaugų tiekėjas to nedaro.
Kiekvienam puslapiui būtina parašyti antraštes, meta tegus, optimizuoti tekstą ir paveikslėlius, pašalinti kas nereikalinga ir pasirūpinti kad turinį rastų paieškos sistemos. Visa tai turi būti daroma pagal anksčiau pasirinktus raktažodžius. Šio darbo praktiškai neįmanoma automatizuoti, todėl tam prireiks daug žmogaus darbo valandų.
10. Aikštelių paieška nuorodų talpinimui
Be nuorodų daugelį resursų konkurencingose tematikose iškelti į geras pozicijas paieškos sistemose sudėtinga, todėl dalis seo specialisto laiko skiriam aikštelių nuorodų patalpinimui paieškai. Šis procesas gali būti periodiškai atliekamas, nes dalis nuorodų gali dingti o konkurencija nišoje išaugti.
11. Konkurentų svetainių analizė
Reikėtų išanalizuoti kur nuoroda talpina konkurentai ir kaip jas paskirsto pagal svetainės struktūrą. Tai padeda surasti naujus nuorodų šaltinius, idėjas ir konkrečiai formuoti nuorodų biudžetą.
12. Nuorodų talpinimas
Sudarius nuorodas ir parinkus jų talpinimo vietas, lieka kruopštus ir nemažai laiko reikalaujantis darbas.
13. Donorų monitoringas
Patalpinus nuoroda neblogai yra jas stebėti, naudojant tam skirtus įrankius. Čia reikia stebėti ar nuorodos tebėra savo vietose ir ar jas indeksuoja paieškos sistemos.
14. Svetainės monitoringas
Patalpinus nuorodas seo paslaugos tuo nesibaigia. Būtina nuolat stebėti svetainę, neleisti jo veikimo sutrikimų ir nulaužimo, laiku mokėti už hostingą, aptikti naujus dublius skenavimo problemas pvz. Google webmaster tools pagalba.
Šiame etape seo specialistas taip pat periodiškai tikrina svetainės pozicijas, seka tendencijas ir laiku daro reikalingas korekcijas. Visa tai reikalauja laiko nors iš dalies automatizuojam tam skirtų programų pagalba.
15. Korekcijų atlikimas
SEO nėra garantijų kad visas ankstesnis darbas paremtas analize, prognozėmis ir patirtimi išliks visą laiką, todėl būtina vėl ir vėl analizuoti rezultatus ir koreguoti tai ką būtina. Korekcijos gali liesti svetainės struktūrą, jo turinį ir seo optimizacijos metodus.
16. Naujų įėjimo taškų paieška
Anksčiau ar vėliau ateina momentas kad svetainė pasiekia savo galimybių ribas, arba skirtas biudžetas neleidžia konkuruoti su už pozicijas top 10. Šiuo atveju reikėtų seo specialistai ieško naujų įėjimo taškų, talpindami naują turinį svetainėje arba naudoja naujus nuorodų skaičiaus didinimo metodus.
17. Naujų idėjų įdiegimas
Jei įėjimo taškų paieška priskiriama analizei, tai idėjų įdiegimas – vidinė optimizacija. Šis etapas gali apimti aukščiau minėtus etapus.
18. Darbas su snipetu
Darbas su snipetu (tekstinis aprašymas paieškos sistemose) taip pat įeina į opimizatoriaus pareigas, nors sutartyje paprastai aptariamas atskirai. Svarbu kad tinklapis ne tik būtų top 10 bet ir gautų kaip įmanoma daugiau paspaudimų iš lankytojų.
19. WEB analitikaLabai svarbus darbo su tinklapiu etapas – web analitikos analizavimas ir lankytojų elgesio tendencijų analizavimas, probleminių svetainės vietų paieška, svetainės funcionalumo vystymas remiantis šiais duomenimis ir seo kompanijos efektyvumo įvertinimui.
20. Ataskaitų sudarymas
Ataskaitų klientui sudarymas taip pat reikalauja laiko, todėl išskiriam kaip atskira užduotis optimizatoriui. Ataskaitas gali sudaryti web analitikos, techninio svetainės audito, svetainės pozicijų pokyčių ir perėjimų pagal raktines frazes duomenys. Iš analizės klientas gali suprasti kokius darbus atliko seo specialistas, ką jie davė siekiant tikslo ir kokiame optimizacijos etape eyra marketingo procesas.
21. Svetinės registracija autoritetinguose kataloguose
Dabar seo ne tik lankytojų gavimas iš Google ir Yandex organinės paieškos bet ir kitų paieškos sričių, pvz. iš žemėlapių (Яндекс.Карты ir Google.Maps), paieškos pagal paveikslėlius ir kitų katalogų.
22. Srities naujienų ir tendencijų sekimas
Paieškos sistemos nestovi vietoje ir nuolat atnaujina savo reitingavimo faktorius. Naujienų sekimas ir naujų instrumentų įsisavinimas sudaro seo specialisto vystymąsi ir nepriskiriamas konkrečiam projektui, bet optimizatoriai turi žinoti paskutines tendencijas ir atnaujinimus, tam kad laiku priimti teisingus sprendimus ir įdiegti naujas idėjas. Į seo paslaugų kainą netiesiogiai įeina ir seo specialisto dirbančio prie projekto kvalifikacijos kėlimas.
23. Eksperimentų atlikimas
Tam kad atlikti kokius nors pakeitimus svetainėje reikia gerai pagalvoti ar bus iš to naudos, o dar geriau – atlikti eksperimentą, geriau su kitais resursais. Eksperimentų atlikimas su svetaine ir už jos ribų taip pat reikalauja laiko ir lėšų ir įeina į seo specialisto pareigas.
24. Atsakymai į kliento klausimus
Ir paskutinis dalykas kam skiria laiko optimizatorius – bendravimas su klientu: konsultacijos, mokymas, atsakymai į klausimus, paprasti pasvarstymai.
Žinoma ne visus šiuos darbus būtinai atlieka seo specialistas, pvz. tekstus gali rašyti kopiraiteris, su klientu bendrauti vadybininkas ir t.t.
Kaip matote seo paslaugos nėra vien nuorodų pirkimas ir title parašymas. Realybėje seo specialistai savo laiką paskirsto maždaug taip:
- Darbas su klientu – 5%
- Analizė – 15%
- Vidinė optimizacija – 35%
- Išorinė optimizacija – 35%
- Pasiruošimas – 5%
- Tobulėjimas – 5%
Manau kiekvienas atvejis skirtingas, bet darbui su klientu tikrai visuomet tenka skirti daugiau nei 5% laiko, gal 15 -20%.
Dar blogiau kad dažnai tenka atsakinėti į visokius “tu tik geičiau pradėk mes pavedimą tuoj padarysim” ir niekada jo nepadaro. Aišku niekada nereikia tokiu atveju pradėti seo darbų, nes Lietuvoje daugiau nei pusė verslininkų yra linkę daryti aferas.
Sutinku, geriausia nesuteikti galimybės savęs apgauti.