SEO taps praeitimi? Svetainės optimizuojamos dirbtiniam intelektui, o ne „Google“ paieškai

Didelės įmonės ir reklamos agentūros pradėjo aktyviai prisitaikyti prie naujos realybės, kai vartotojai vis dažniau ieško informacijos ne per „Google“, o pasitelkdami pokalbių robotus, tokius kaip „ChatGPT“, „Claude“ ir „Gemini“. Tai verčia prekės ženklus permąstyti savo SEO strategiją, nes tradicinis metodas, regis, užleidžia vietą optimizavimui dirbtiniam intelektui.
Technologijų startuoliai, įskaitant „Profound“ ir „Brandtech“, sukūrė įrankius, padedančius didelėms svetainėms stebėti, kaip dažnai jos minimos neuroninių tinklų atsakymuose, įskaitant „Google AI Overviews“. Pavyzdžiui, finansinių technologijų bendrovė „Ramp“, darbo skelbimų svetainė „Indeed“ ir viskio gamintojas „Chivas Brothers“ jau naudojasi tokiomis paslaugomis. Kaip rašo „Financial Times“, pagrindinis tikslas – išlaikyti milijonų vartotojų, kurie vis rečiau spaudžia paieškos sistemų nuorodas, dėmesį.
„Tai daug daugiau nei vien tik svetainės indeksavimas paieškos rezultatuose. Svarbu, kad jūsų svetainė būtų atpažįstama pagal didesnius kalbos modelius kaip pagrindinį ir įtakingą veiksnį informacijos paieškose“, – teigė Jackas Smythas, rinkodaros technologijų grupės „Brandtech“ partneris. Nauji įrankiai gali numatyti dirbtinio intelekto modelio „nuotaiką“ konkrečios įmonės atžvilgiu, siųsdami pokalbių robotams kelias teksto užklausas ir analizuodami atsakymus. Tada sudaromas prekių ženklų įvertinimas, pagal kurį jie gali būti minimi pokalbių robotuose.
Įdomu tai, kad ši tendencija spartėja dėl augančio dirbtinio intelekto (DI) naudojimo rinkodaroje. Pavyzdžiui, „Meta“ ir „Google“ jau kuria savo tikslinės reklamos įrankius, kurie, viena vertus, gali sumažinti reklamos agentūrų paslaugų paklausą, kita vertus, agentūros galės pasiūlyti klientams naujų paslaugų.
„Bain & Company“ tyrimas parodė, kad 80 % vartotojų bent 40 % užklausų atvejais pasikliauja dirbtinio intelekto atsakymais, o 60 % paieškos sesijų baigiasi nepaspaudus nuorodos į svetainę. Akivaizdu, kad organinės paieškos srautas mažėja, o tai kelia rimtą pavojų „Google“ kaip paieškos sistemos verslo modeliui. Vis dėlto „Google“ patronuojanti bendrovė „Alphabet“ neseniai pranešė, kad pirmąjį ketvirtį paieškos ir reklamos pajamos išaugo 10 % ir siekė 50,7 mlrd. JAV dolerių.
„Perplexity“ įkūrėjas Denisas Yaratsas mano, kad dirbtinio intelekto paieška pagrįsta iš esmės kitokiu požiūriu, kai dideli kalbos modeliai (LLM) giliau analizuoja turinį, nustato neatitikimus, todėl, norėdamos atitikti kriterijus, svetainės turės pasiūlyti aukščiausios kokybės ir aktualiausią turinį.
„Brandtech“ pristatė „Share of Model“ – produktą, kuris padeda prekių ženklams analizuoti savo buvimą dirbtinio intelekto paieškoje, o 3,5 mln. dolerių finansuota startuolių įmonė „Profound“ siūlo platformą užklausoms sekti neuroniniuose tinkluose.
„Tradicinė paieška buvo viena didžiausių interneto monopolijų, tačiau dabar šios pilies sienos griūva.“ – sakė Jamesas Cadwalladeris, „Profound“ įkūrėjas. „Šią akimirką galima palyginti su perėjimu nuo kompaktinių diskų prie transliacijų.“