Reklamos internete formos ir SEO paslaugos
Interneto svetainė
Firmos tinklapis dar vadinamas svetaine. Tinklapio pagalba galima sukurti savo reklaminius leidinius ir patalpinti juos Internete. Kokybiškas, informatyvus ir patogus tinklapis pasitarnauja gero firmos įvaizdžio sukūrimui.
Interneto svetainė ne tik atlieka reklamos funkcijas, bet ir pati yra reklamuojama, t.y ji gali būti reklamos internete pateikėja ir reklamos priemone. Tai priklauso nuo svetainės atliekamų funkcijų. Jei ji yra įmonės svetainė, kurios paskirtis – bendrauti su klientais, ji bus reklamos priemonė. Tačiau tuo atveju, kai tos pačios įmonės svetainėje atsiranda ir kitos įmonės reklama, svetainė tampa ir reklamos sekėja.
Kaip ir bet kuri kita reklamos priemonė, interneto svetainės atlieka šias reklamines funkcijas:
- Reprezentacinę, t.y. kurti gerą įmonės įvaizdį. Turėti svetainę internete yra kiekvienos organizacijos prestižo reikalas. Vis dėlto nepakanka tik svetainės sukūrimo, labai svarbu ir kitas faktorius – ji turi būti lankoma. Todėl puslapiai turi būti kruopščiai paruošti, tekstai be klaidų, išsamūs, dizainas kokybiškas, puslapio struktūra logiška ir vartotojui suprantama. Dažnu atveju geriau neturėti jokio WWW puslapio, negu prastą, bet kaip pagamintą ir pamirštą. Nevykusių tinklalapių pavyzdžius galima rasti blogiausių puslapių svetainėje adresu www.bnn.lt/lietuvoje/pbp .
- Informacinę (teikti informaciją). Gerai suprojektuotas, aktyviai prižiūrimas ir atnaujinamas WWW puslapis teikia potencialiems pirkėjams ir užsakovams naujienas apie firmos gaminius, prekes, paslaugas. Be to, jame netiesiogiai primenamas firmos vardas ar ženklas. Taigi, net ir nereklamuodamas prekių, tinklapis reklamuoja pačią firmą.
- Sukelti susidomėjimą.
- Demonstruoti prekes.
Problema: kaip padaryti, kad firmos tinklapis būtų kuo daugiau lankomas, t. y., kaip reklamuoti patį tinklalapį. Čia gali padėti keletas dalykų: registruoti tinklalapį paieškos sistemose bei teminiuose kataloguose, įtraukti nuorodas į WWW katalogus ir publikuoti “Geltonuosiuose puslapiuose”, įdėti nuorodas į savo puslapį kituose tinklalapiuose, skelbti savo tinklalapio adresą visose savo reklamose, laiškuose ir pan. Kuriant interneto svetainę, reikia ir profesionalių specialistų pagalbos, kaip antai: programuotojo, dirbančio su „JavaScript“ ir CGI programomis, HTML programuotojas. Neretai pasitaiko ir klaidų, kai sukurtos svetainės niekur nereklamuojamos, todėl nenuostabu, kad jų niekas ir nelanko. Kartais reklamines svetaines kuria tik programuotojai, be dizainerių, kitų reklamoms specialistų pagalbos. Neefektyvios ir nepatrauklios svetainės, kurios laiku (reguliariai) neatnaujinamos ir teikia pasenusią arba netikslią informaciją.
Palyginus su kitais reklamos internete būdais, interneto svetainėje reklamai galimybių yra nenuginčijamai daugiau, kadangi svetainėje galima paskelbti neribotos apimties reklaminį pranešimą. Šioje srityje ji pranoksta banerius, kurių „talpa“ yra ribota.
Siekiant internetinę svetainę padaryti patrauklią lankytojams, pasitelkiama reklama. Reikėtų išskirti du pagrindinius interneto svetainės reklamavimo būdus:
- Reklama už interneto ribų (off-line);
- Reklama internete (on-line).
1 pav. Interneto svetainės reklamos priemonės [3, 127 p.]
1. 3. 2. Reklaminiai skydeliai
Plačiausiai žinomi yra reklaminiai skydeliai arba reklaminės antraštės (baneriai). Yra standartiniai ir nestandartiniai reklaminiai skydeliai. Standartinis reklaminis skydelis – tai animuota grafinė nuoroda – nedidelis paveikslėlis (dažniausiai GIF ar JPG formato), kuris atlieka dėmesio patraukimo ir nukreipimo į informacijos šaltinius funkciją, t. y. talpina nuorodą į reklamuojamą tinklalapį [18]. Apskritai, savo reklaminius skydelius galima talpinti reklaminių ar kitų firmų puslapiuose už tam tikrą mokestį ar keistis reklaminiais skydeliais su kitomis firmomis savo puslapyje. Čia publikuojama informacija kviečia vartotoją spūstelėti skydelį. Taip vartotojas perkeliamas į reklamuojamą resursą. Sutinkami JAVA, ShockWave ir kitomis priemonėmis sukurti reklaminiai skydeliai. Baneris patalpinamas tinklalapyje ir turi nuorodą į serverį. Nėra oficialiai priimtų banerių dydžių standartų, nors dažniausiai sutinkami 468×60 taškų reklaminiai skydeliai. Siekiant, kad baneris užsikrautų kuo greičiau, ribojami banerių dydžiai kilobaitais (Kb). Pavyzdžiui, 468×60 taškų baneriai paprastai būna nuo 10 iki 15 Kb dydžio (1 lentelė).
1 lentelė
Reklamos įkainiai (maps.lt svetainėje)
Reklaminio skydelio formatas | Tipas | Min. parodymų skaičius per dieną | Laiko vienetas | Kaina per laiko vienetą Lt. |
Didelis skydelis (468×60) | Statinis | 3000 | Savaitė | 350,- |
Mažas skydelis (120×60) | Statinis | 3000 | Savaitė | 300,- |
Mažas skydelis (120×60) | Dinaminis | 3000 | Savaitė | 250,- |
*Visos kainos nurodytos litais be PVM [13]
Didesnis CTR gaunamas naudojant nestandartinius reklaminius skydelius. 2002 metais pakankamai plačiai paplito išdidintas reklaminių skydelių formatas, taip vadinamieji skyscraper (dangoraižiai). Šis formatas leidžia efektyviau išnaudoti vaizdinę medžiagą, naudojamą Off-line reklamoje.
Nestandartinius reklaminius skydelius galima apibūdinti, pasitelkiant jų aprašymą svetainės www.takas.lt atžvilgiu. Taigi nestandartiniai reklaminiai skydeliai (svetainėje Takas.lt) [18]:
- Skydelių programinis sprendimas turi būti pritaikytas naršyklėms Internet Explorer 5.0 ir naujesnėms versijoms, Netscape 6.0 ir naujesnėms versijoms;
- Numatyta galimybė pakeisti standartinės reklamos programiniu sprendimu vartotojams, kurie naudojasi kitomis naršyklėmis arba kuriose nėra instaliuota “flash” priedo;
- Lankytojui turi būti pateikta galimybė atsisakyti žiūrėti nestandartinių skydelių priedus arba girdėti papildomą garsą;
- Nestandartiniai skydelio vaizdiniai elementai demonstruojami vieną kartą per parą vienam unikaliam lankytojui;
- Garsiniai elementai pateikiami viena kartą per parą vienam unikaliam lankytojui ir trunka ne daugiau, kaip 5 sekundes;
- Bendrovė pasilieka teisę savo nuožiūra nedemonstruoti nestandartinių skydelių, kurie nesuderinami su interneto vartų “Takas” turinio kokybės reikalavimais;
- Nestandartinių reklaminių skydelių kaina derinama su pardavėju.
Statinis reklaminis skydelis matomas pastoviai, t.y. visą pasirinktą laikotarpį. Dinaminis skydelis keičiasi nurodytose srityse keliaujant iš puslapio į puslapį.
Be to, lietuviškoje svetainėje www.maps.lt taikomas ir kitas rėmimo internete komponentas – pardavimų skatinimas nuolaidomis. Pvz., reklamos agentūroms taikoma 15 proc. nuolaida.
Kaupiamosios nuolaidos:
- Nuo 1000 Lt iki 2000 Lt taikoma 5 proc. nuolaida.
- Nuo 2001 Lt iki 5000 Lt taikoma 10 proc. nuolaida.
- Nuo 5001 Lt ir daugiau taikoma 15 proc. nuolaida.
2 lentelė
Reikalavimai reklaminiams skydeliams
Skydelis | Dydis | Maksimali talpa | Animacija | Formatas |
Didelis | 468×60 | 15 kb | galima | GIF, JPEG |
Mažas | 120×60 | 5 kb | galima | GIF, JPEG |
Kuriant reklamą skydelių pavidalu, nereikia pamiršti, kad ji bus veiksminga, jei:
- Nebus įkyri ir negadins svetainės vaizdo, t. y. nebus labai ryškios, nederančios spalvos ir greita jų kaita, dažnas viso skydelio mirksėjimas, kas sukelia pyktį ir gadina nervus.
- Bus informatyvi ir aiškiai priskirta bendrovei, kuri reklamuojasi. Pavyzdžiui, skydelis su mirksinčiu tekstu “Spausk čia ir laimėk!”. Nesinori spausti jau vien dėl to, kad neaišku, kas tą reklamą skelbia ir kodėl reikia palikti įdomų tinklalapį ir keliauti nežinia kur.
- Suteiks galimybę susipažinti su reklamuojama preke ar paslauga plačiau, nepaliekant tinklalapio, kuriame reklama yra įdėta.
Reklaminių skydelių efektyvumas daugeliui serverių yra pagrindinis reklamos pajamų šaltinis, todėl jų efektyvumo klausimas svarbus tiek klientams, tiek serverių savininkams.
Naudojami du pagrindiniai reklamos efektyvumo parametrai [18]:
- Rodymų skaičius: kiek kartų buvo demonstruotas reklaminis skydelis. Reklamos kaina nustatoma, pagal tai, kiek kartų reklama rodoma (paprastai tūkstančiais kartų) tame serveryje. Čia naudojamas terminas CPM (Cost Per thousand iMpressions) – tūkstančio demonstracijų kaina. Ši kaina svyruoja nuo 2 iki 50 JAV dolerių.
- Paspaudimų skaičius (atgarsis): kiek kartų lankytojas spragtelėjo pele ant reklaminio skydelio, kad pereiti prie smulkesnio reklamuojamos prekės aprašymo arba į reklamuojamą serverį. Naudojamas terminas CRT (click-through rate) – spragtelėjimų ir demonstracijų skaičiaus santykis. Paprastai šis dydis svyruoja nuo 2 iki 10 procentų.
Taigi naudodami baneryje viliojančius, bet mažai su puslapio tema susijusius paveikslėlius, galima privilioti daugiau suintriguotų lankytojų, bet prarasti iš tiesų besidominčius šiomis paslaugomis lankytojus. Jeigu reklaminio skydelio CTR yra 2%, tai nereiškia, kad kitos 98% išlaidų buvo veltui. Tačiau “sausas” baneris su tiksliu tinklalapio turinio išdėstymu – nėra geriausias, nes jo CTR ypatingai mažas. Jis nepalieka įspūdžio ir nekuria palankaus firmos įvaizdžio. Tikrai efektyvus baneris turi būti gerai meniškai ir techniškai sukurtas (nekokybiškas dizainas iš karto parodo reklamuojamo serverio nesolidumą ir neprofesionalumą). Jis turi būti originalus (įsimintinas), intriguojantis, teikti informaciją apie reklamuojamo serverio turinį ir kurti teigiamą įvaizdį.
1. 3. 3. Elektroninis paštas
Viena iš seniausių,efektyviausių bei populiariausių interneto reklamos formų yra elektroninis paštas. Tai metodas, kuomet reklaminis pranešimas atrinktiems adresatams siunčiamas elektroniniu paštu. Reklama elektroniniu paštu – tai reklamos tiesioginiu paštu analogas. Vis dėlto galima išskirti mažiausiai du elektroninio pašto privalumus tiesioginio pašto atžvilgiu:
- minimalios pašto siuntimo išlaidos;
- elektroninio pašto adresatui sudaryta puiki galimybė tiesiogiai atsakyti.
Elektroninio pašto siuntimas efektyviausias, kai jį gauna suinteresuotas vartotojas. Tai vadinamasis kontroliuojamas paštas. Dažniausiai, adresatų elektroninių pašto adresų bankas surenkamas svetainės lankytojų registracijos metu, prenumeratos registracijomis arba pirkimų sąrašais. Dauguma interneto svetainių reikalauja registruotis tam, kad lankytojai turėtų galimybę gauti nemokamą informaciją. Registracijos metu interneto svetainė „įsidėmi“ lankytojo elektroninio pašto adresą. Užsiregistravusiųjų vartotojų sąrašus turi daugelis aktyviai dirbančių portalų, kurie, už tam tikrą mokestį, papildo registruotiems dalyviams siunčiamus laiškus komercinio pobūdžio informaciją. Reklamos siuntimas elektroniniu paštu be adresato sutikimo yra draudžiamas Reklamos įstatymu. Net ir nepaisantiems įstatymo, tokios reklamos rezultatai gali būti pakankamai prasti dėl vartotojo nepasitikėjimo jam nežinomo siuntėjo laiško turiniu.
Elektroninis paštas labai operatyvus, t.y. pasiekia adresatą per keletą sekundžių. Tai įgalina lengvai susisiekti su potencialiais klientais ir partneriais, su reikalingais specialistais, gauti ir perduoti einamąją informaciją. Protingas susirašinėjimas gali padėti suformuoti gerą firmos įvaizdį.
Labai greitai elektroninis paštas tapo neatsiejama daugelio interneto vartotojų kasdienio gyvenimo dalimi. Dažnas iš mūsų, prisijungęs prie interneto, pirmiausia pasitikrina savo elektroninio pašto dėžutę. Vis daugiau marketingo specialistų pripažįsta, kad elektroninį paštą galima panaudoti efektyviam komunikavimui su potencialiais klientais.
Elektroninis paštas paprastai būna dviejų rūšių : pageidautinas ir nepageidautinas (spam). Nepageidautinas elektroninis paštas – tai komercinis paštas, kai gauname visai nenorėdami. Paprastai interneto vartotojams labai nepatinka gauti šio tipo elektroninio pašto, kuris vartotojų vertinamas kaip nepageidaujama interneto komercializacija. Būtent terminas „spam“ reiškia menkavertę elektroninio pašto rūšį. Dažniausiai pasitaiko atvejų, kai siuntėjai nenurodo atgalinio adreso. Vis dėlto, reikia pažymėti, jog yra sukurta ir specialių programų, filtruojamų gaunamus elektroninius laiškus bei atmetančių „spam“ paštą.
Skirtingai nuo „spam“, pageidautiną elektroninį paštą galima apibūdinti kaip komercinį paštą, kurio gaunama, nes to pageidaujama. Tai priimtinas elektroninio pašto naudojimo būdas platinant reklamą bei verslo pranešimus. Šios pašto rūšies interneto vartotojas savanoriškai užsiregistruoja tarp adresatų turėdamas tikslą gauti komercinių elektroninių laiškų ta tema, kuri jį domina. Šis reklamos būdas yra efektyvus, kadangi vartotojas yra suinteresuotas daugiau sužinoti apie reklamuojamą paslaugą ar daiktą. Taip jis gautus pranešimus perskaitys, o norėdamas gauti išsamesnės ar papildomos informacijos, turės galimybę ją rasti atitinkamoje interneto svetainėje. Todėl galima teigti, jog tikimybė, kad reklama bus peržiūrėta, akivaizdžiai didesnė pageidaujamo elektroninio pašto atveju. Tai suteikia galimybę reklamuotojui pasiekti tikslinį vartotoją. Be to, lėšos reklamai yra panaudojamos daug veiksmingiau.
Firmoms el. pašto marketingas gali tapti pačia paprasčiausia, efektyviausia ir pigiausia marketingo forma. Identifikavę tuos interneto vartotojus, kurie domisi jų veikla, firmos turite galimybę praplėsti klientų ratą, užmegzti glaudžius ryšius su jais bei nuolat pranešti savo veiklos naujienas. Pavyzdžiui, pasinaudojus “Adline” siūloma galimybe pasiekti plačią Lietuvos interneto vartotojų auditoriją, ji suteiks daugiau nei 100 tūkst. Lietuvos interneto vartotojų el. pašto adresų bei visą programinę įrangą, reikalingą reklamos kampanijai atlikti.
Reklamuojantis elektroniniu paštu galima ir perkant vietą skelbimui elektroniniame naujienų laiške. Šie laiškai yra patrauklūs dviem atvejais: 1) gali pasiekti tikslinę rinką; 2) reklamą vartotojas matys kaip elektroninio pašto dalį.
Reklamos elektroniniu paštu turi nemažai privalumų ne tik tradicinio pašto, bet ir kitų informacinių priemonių atžvilgiu. Visų pirma reklama internete pasižymi itin žema kaina, lyginant ją su reklama tradiciniu paštu [3, 136 p.]. Elektroninis paštas veikia tiesiogiai ir pasiekia konkretų jums reikalingą vartotoją, t.y. galimybė parinkti tikslinę auditoriją bei visiškai kontroliuoti procesą. Mažesnių nuostolių galimybė: jei adresų sąrašai parengti tinkamai, labai menka tikimybė, jog paštas pasieks netikslinę auditoriją. Be to, sąrašai yra nuolat atnaujinami (adresai gali būti tuoj pat išbraukti iš sąrašų). Susirašinėjimo sąrašus skirstant pagal temas, jūs galite paveikti būtent jus dominančią auditoriją. Tai ir daro elektroninį paštą išskirtiniu iš kitu Interneto resursų.
Daugelis vakarų ekspertų sutaria, kad teisingai parašytas laiškas duoda didesnį efektą nei baneris. Pavyzdžiui, kompanija National Geographics elektroninio pašto pagalba pritrauke 23 000 naujų vartotojų, CTR lygus 32%. Tuo tarpu šios firmos banerio CTR buvo lygus 3,1%.
Dabar daugelis vartotojų jau naudoja pašto programas, kurios palaiko HTML formatą. Taigi, laiške galima pateikti ne tik tekstinę, bet ir grafinę informaciją. Taip pat laiške gali būti hipernuorodos į atitinkamą Web-svetainę. Tinkamai parinkus tikslinę auditoriją, vartotojai dažnai reaguoja į reklamą paspausdami nuorodą į svetainę.
1.3.4. Kitos reklamos internete formos
Reklama paieškos sistemose. Nuorodą taip pat galima patalpinti paieškos sistemose – tai dar vienas lankytojų į svetainę maksimizavimo, o tuo pačių ir reklamavimosi būdas. Tai tekstinis pranešimas, kuris gali būti koreguojamas paieškos sistemos administratoriaus. Pagrindinė užduotis yra pasiekti, kad vartotojui atlikus užklausą, tekstinis pranešimas būtų kuo geresnėse bendro užklausos atsakymų sąrašo pozicijose ir kuo aiškiau pateiktas. Tipinių receptų, kaip pasiekti išskirtines pozicijas nėra – jie kinta. Verta registruoti net trumpalaikius projektus, nes jie atsidurs paieškos sistemos naujienose (kai tokios yra). Tai pritraukia nemažą pirminį lankytojų srautą.
Panagrinėsime ir palyginsime dviejų paieškos svetainių „Ebay“ ir „Google“ teikiamas paslaugas.
Visų pirma reikėtų išsiaiškinti, kas yra reklaminiai žodžiai paieškos sistemose. Procesas labai paprastas – atėjus, tarkim į www.google.lt, ir surinkus tam tikrus paieškos žodžius, sakykim „elektroninė komercija“, šone (2 pav.) pateikiama reklaminių raktinių žodžių informacija – didžiausios elektroninės komercijos kompanijos arba e-verslo naujienų portalai. Reklaminių raktinių pavadinimų pateikimas priklauso nuo to, kokios firmos juos užsisakė. Įmonė siekia būti įrašyta į pirmąjį sąrašo dešimtuką, nes tyrimais yra nustatyta, jog dauguma vartotojų peržiūri pirmąjį sąrašo dešimtuką ir daugiau nesivargina. Todėl siekiant, kad įmonės interneto svetainė nepasimestų tarp daugybės kitų, būtinai reikia ją užregistruoti svarbiausiose paieškos svetainėse. Pavyzdžiui, užsakytą reklamą apie retų juvelyrinių dirbinių elektroninę prekyvietę pamatys tik tie žmonės, kurie ieškos informacijos apie juvelyriką, papuošalus arba antikvariatą (raktinius žodžius galima pasirinkti patiems). Beje, mokėti reikės tik už tuos atvejus, kai vartotojai paspaus atitinkamą reklamą.
Reikėtų paminėti, kad ši pakankamai nauja reklamos rūšis yra efektyvi tik naudojant tam tikras strategijas. Norint pritraukti naujus klientus, reikia ir žiūrėti vartotojo akimis. „Google“ yra pranašesnė šioje srityje. Sakykim, jūsų ausies spenelis yra suplyšęs ir jūs ieškote informacijos apie tai. Taigi „Ebay“, įvedę frazę „suplyšę ausies speneliai“ gausite labai juokingų komentarų iš kitų vartotojų, o „Google“ ne tik pateiks reikiamą informaciją (vis dėlto, vienas iš geriausių paieškos variklių), bet ir parodys firmas, užsiimančias plastinėmis operacijomis! Šiuo atveju „Ebay“ yra skirta tik elektroninei komercijai (gana siaura) ir kalbant apie reklaminius raktinius žodžius „Google“ turi šiokį tokį pranašumą.
Atlikti tyrimai parodė, kad per kelias savaites, sumokėjus 50 dolerių mokestį, „Google“ pritraukia apie dešimt kartų daugiau vartotojų negu „Ebay“!
Vis dėlto „Ebay“ teikiamos paslaugos gali irgi būti naudingos pakeitus strateginį požiūrį į paiešką, t.y. „Ebay“ naudinga žmonėms, kurie nenusimano arba nenori terliotis su HTML kodais, apmokėjimo sistemų mygtukais ir FTP perdavimais, taip pat „Ebay“ gali būti labai naudinga ir tiems, kurie naudojasi „Ebay“ prekyviečių ir vietos savo tinklapyje nuoma.
Reklamos priemonės yra, tik reikia pasirinkti, kaip ir kada jas geriausią naudoti. Pastaroji reklamos rūšis yra efektyvi nedideliam verslui. „Google“ naudinga bet kokiais atvejais, o „Ebay, tik kai firma yra didesnio „kalibro“ ir parduoda plataus vartojimo prekes.
Paieškos svetainės, vertindamos interneto svetaines, naudoja skirtingus algoritmus bei remiasi skirtingais kriterijais. Todėl dažnai pasitaiko atvejų, kai vienoje paieškos svetainėje ta pati svetainė patenka į pirmąjį penketuką, kitoje – nurodyta tik penkiasdešimtuke. Kai kurios svetainės, tarp jų ir mūsų aptartoji „Google“, atsižvelgia į interneto svetainės populiarumo kriterijų, t.y. kiek nuorodų į tą svetainę yra kitose svetainėse.
Pranešimai visuomenei – tai informacija, kuri gali būti įdomi žiniasklaidai, tuo pačiu, žiniasklaidos resursų lankytojams. Nuorodą gali pavykti patalpinti pranešimo tekste. Nemokamą pranešimų žiniasklaidai sistemą galima rasti www.bns.lt. Iš šios sistemos pranešimus pasiima dauguma Lietuvos naujienų portalų.
Mini svetainės – tai labai paplitęs reklamos būdas tarp kataloginės informacijos resursų. Čia reklamos talpintojas išlaiko ir reklamuoja nedidelę svetainę su norima informacija, iš kurios galima patekti į įmonės pagrindinį resursą. Tokie veiksmai padeda tais atvejais, kai vartotojas nori peržiūrėti maksimaliai daug pasiūlymų. Mini svetainėse informacija dažniausiai išdėstoma standartiškai ir tai supaprastina informacijos suvokimą. Mini svetainė gali veikti ir kaip svetainės pirmasis puslapis, nukreipdama vartotoją į konkrečius resurso puslapius. Mini svetainės gali būti naudojamos ir neturint savo resurso, naudojant ją kaip pagrindinį informacijos nešėją internete. Tokie puslapiai taip pat gali būti kuriami specialiai akcijoms, prekei ar paslaugai.
Diskusijų klubai ir naujienų grupių forumai – dar vienas, tačiau ne taip plačiai kaip kiti paplitęs reklamos kanalas internete. Jie kuriami informacijos apsikeitimui, klausimų kokia nors tema svarstymui. Be to, per jas galima skleisti reklamą arba teikti informaciją apie įmonę potencialiems klientams.
Nemažai tokių pavyzdžių galima sutikti ir praktikoje. Ne paslaptis, kad yra tokių atveju, kai firmų vadovai ar jų paskirti asmenys, dažnai naudojasi „paslėptuoju“ marketingu. Vienas tokių būdų yra apsimesti eilinių diskusijų klubo nariu. Kelias dienas jis įdėmiai stebi situaciją ir neutraliai bendrauja su kitais pokalbių svetainės dalyviais. Susipažinęs su aplinka, jis paprašo suteikti kuo daugiau informacijos kur galima įsigyti jį dominančią prekę (tai būna jo kompanijos teikiama prekė ar paslauga). Žinoma, narių siūlomais patarimais jis nepasinaudos. Po kelių dienų, „misiją“ atliekantis asmuo visiems praneš, jog prekę nusipirko būtent firmoje, kurią jis ir siekia pareklamuoti. Juk kito asmens (draugo) patarimas yra vertinamas labiau nei įkyriai kišama reklama. Be to, asmens pabrėžiamos ir akcentuojamos papildomos suteiktos nuolaidos, akcijos, daikto aprašymai ir jo pateikti privalumai – tai akivaizdi reklama, nors paprastai ji yra draudžiama.
Prisijungus prie diskusijų grupių galima atrasti ir partnerius ir klientus, tik reikia surasti grupę, kurios tema artima reklamuojamam verslui. Lietuvoje aktyviausios nuomonių apsikeitimo diskusijų grupės sujungtos į bendrą sistemą “Forumas Internete”.
Šiame straipsnyje nėra paminėtos SEO paslaugos, bet šioje svetainėje informacijos apie jas tikrai surasite pakankamai.