Paspaudimų nebuvimas ir kiti „Google“ naudotojų apklausos rezultatai
Naujas „Path Interactive“ tyrimas parodė, kad „Google“ organiniai paieškos rezultatai vis dar pritraukia pagrindinį naudotojų dėmesį. Tuo pat metu jaunesni žmonės labiau pasitiki parengtais atsakymais ir Žinių tinklo duomenų bazėmis, bet retai paspaudžia jų nuorodas. Ekspertai šį reiškinį pavadino „rezultatais be paspaudimų“ (no-click) ir ši tendencija kelia nerimą daugeliui svetainių savininkų.
Tyrimo metu buvo apklausta 1400 vartotojų iš skirtingų šalių (72% iš JAV) tam, kad organizatoriai sužinotų, kaip jie sąveikauja su skirtingais „Google“ SERP (angl. Search engine rezults page – paieškos sistemos rezultatų puslapis) komponentais. Respondentų amžius svyravo nuo 13 iki 70 metų, dauguma jų pavadino save „šiek tiek techniškai išprususiais“.
Remiantis apklausos rezultatais teigiama, kad vartotojai, gana nuspėjamai, dažniausiai renkasi organinės paieškos rezultatus. Tai nurodė 72 proc. respondentų, be to 47 proc. pažymėjo, kad jie niekada arba labai retai paspaudžia skelbimus. Kiti 19% teigė, kad reklamą ir organinius rezultatus spaudo vienodai dažnai.
Vyresni naudotojai dažniau peržiūri daugiau rezultatų ir neapsiriboja užklauso pirmuoju puslapiu. Tuo pačiu metu, jie turi mažiau negatyvumo reklamos atžvilgiu, nors tai atrodo šiek tiek paradoksaliai.
Jei Top-10 yra blokų su gatavais atsakymais, jaunesni naudotojai labiau linkę parodyti „be paspaudimo“ elgesį. Tuo tarpu vyresnio amžiaus vartotojai dažniau ieško kitos informacijos iš organinių nuorodų, neapsiribodami vien paruoštais atsakymais. Tuo pačiu metu 72,5% visų respondentų mano, kad tokie blokai yra patikimi – visiškai ar iš dalies.
Žinių tinklo rezultatai yra panašūs į aukščiau paminėtus. Didžioji dauguma (92,1%) vartotojų žiūri į šiuos rezultatus. Iš jų 55 proc. taip pat peržiūri ir kitas nuorodas, o 37 proc. tuo užbaigia savo paiešką (dar vienas no-click elgesio scenarijus).
Padėtis yra panaši ir vertinant išplėstinius rezultatus. Tik čia vos 14 proc. vartotojų nustoja ieškoti. Dar 43% respondentų naudojasi patobulintais rezultatais vietoj kitos informacijos puslapyje, o 33% juos ignoruoja ir daugiausia dėmesio skiria tradicinėms organinėms nuorodoms.
Paklausti, ar jie turi kokių nors skundų dėl „Google“, 25% respondentų atsakė neigiamai. Likę 75% pasirinko keletą atsakymų:
- Per daug reklamos (24,1%)
- Prioritetinė informacija iš didelių korporacijų (kuri apsunkina konkurenciją ir mažų įmonių paiešką) (20,8%)
- Per daug papildomų blokų ar kitos informacijos (pageidauja įprastų „mėlynųjų nuorodų“) (17,3%)
- Nepatinka būsimos pasekmės dėl sąveikos su „Google“ turiniu (7,5%)
- Prastos kokybės rezultatai, netikslūs arba šališki (5,5%)
Apskritai, tyrimo rezultatai suteikia papildomų argumentų kritikams, kurie teigia, kad blokai su atsakymais, žinių tinklo ir struktūrizuotu turiniu trukdo apsilankyti svetainėse. Kita vertus, tyrime vis dar nepateikiamas išsamus vartotojo elgsenos vaizdas, kuris tampa vis įvairesnis dėl SERP vystymosi.
Bent jau pas mus vyresni žmonės spaudžia pirmąjį rezultatą net nežinodami, kad jis – apmokama reklama :)