Optimizacija paieškos sistemoms po nuorodų veiksnių panaikinimo
Nepulkite į paniką, tai tik apie Yandex paieškos sistemą. Straipsnis parengtas pagal Sergej Liudkevič (Сергей Людкевич) pranešimą CyberMarketing-2014 konferencijoje. Visur kur rašoma „aš“, „mano“ ir panašiai reiškia Sergej Liudkevič nuomonę.
2014 Rusijos SEO pramonėje, be abejo, vienas svarbiausių įvykiu buvo Yandex pranešimas apie nuorodų faktorių atšaukimą svetainių reitingavime didelei daliai komercinių užklausų Maskvos srities rezultatuose.
2013 gruodį konferencijoje IBC Russia, Yandex (Яндекс) paieškos paslaugų vadovas Aleksandr Sadovskij (Александр Садовский) paskelbė apie artėjantį nuorodų faktorių panaikinimą reitingavime. Konkrečių veiksmų nereikėjo ilgai laukti, jau 2014 kovo mėnesį Minsko konferencijoje “Неделя Байнета” Aleksandr Sadovskij pranešimo metu jau buvo pradėtas naudoti naujasis „benuorodinis“ algoritmas tam tikroms komercinės tematikos užklausoms Maskvos regione. Tačiau, priešingai nei tikėjosi dauguma seo optimizatorių, didelių pasikeitimų paieškos rezultatuose, būdingų radikaliems reitingavimo algoritmo pakeitimams, pagal anonsuotas tematikas neįvyko. Be to, rezultatuose vis dar buvo tinklapių pažymėtų kaip “rasti pagal nuorodą (найденные по ссылке)” kas nevisiškai derinosi su idėja visiškai išjungti nuorodų įtaką. Visa tai leido nuorodų biržų ir agregatorių atstovams iškelti abejones dėl Yandex darbuotojų pareiškimų kad „benuorodinis“ algoritmas tikrai buvo paleistas.
Galiausiai, 2014 gegužės mėnesį, Maskvos regiono rezultatuose pradėjo dingti dokumentai, pažymėti kaip rasti pagal nuorodą, nors regioniniuose rezultatuose jie ir toliau buvo. Toliau birželį, Maskvos rezultatuose su komercinėmis užklausomis buvo pastebėta gana dramatiškų pokyčių. Be to šie pokyčiai turėjo įtakos daug didesniam raktažodžių skaičiui, nei buvo paskelbta kovo mėnesį. Rugpjūčio mėnesį perėjo dar viena pokyčių banga Maskvoje pagal naujas komercines užklausas, kartu su dokumentų išnykimu.
Kaip taisyklė, pagrindiniai pokyčiai įvyko ne top 10, turbūt dėl to, kad pirmasis puslapis pagal daugiau ar mažiau populiarias užklausas užkonservuotas paspaudimų veiksniu. Tačiau buvo ir esminių pasikeitimų į top10 atvejų. Pavyzdžiui, du rugpjūčio atnaujinimai rimtai supurtė rezultatų topą su raktažodžiu „велосипеды“:
Tai buvo išjungti nuorodų faktoriai ar ne? Už šią teoriją kalba Yandex darbuotojų pareiškimai (juk tai ne tie žmonės, kurie negali sau leisti tiesiai meluoti, jie gali pasakyti ne viską, kalbėti daugiareikšmiškai, bet nemeluoti) ir didelio masto pokyčiai svetainių pozicijose Maskvos rezultatuose su komercinėmis užklausomis ir dokumentų rastų pagal nuorodą dingimas su tam tikromis išlygomis.Prieš kalba biržų ir agregatorių atstovų pareiškimai, taip pat faktas, kad rastų pagal nuorodą dokumentų dingimas tiesiogiai įrodo tik ankoro failo dingimą iš pirminės užklausą atitinkančių dokumentų atrankos (filtravimas pagal kvorumą). Įrodyti kad ankoro failas nėra įtrauktos į faktinį dokumentų reitingavimą, kurie praėjo kvorumą, dar nėra įmanoma. Ir tas faktas kad dokumentų rastų pagal nuorodą dingimas neįvyko iš karto, o tik po dviejų mėnesius po nuorodų veiksnių atšaukimo, gali sukelti abejonių dėl priežastinio ryšio tarp šių įvykių. Tačiau, asmeniškai, esu linkęs sutikti su versija, kad nuorodų faktorius buvo atšauktas.
Taigi, jei, nurodyti veiksniai dingo iš algoritmu, jų dalį bendroje gautoje reitingavimo formulėje turi užimti kitos veiksnių grupės. Pabandysime suprasti kokie veiksniai tai gali būti.
Socialiniai signalai. Dėl galimo socialinių signalų poveikio paieškos rezultatams kalbama ilgą laiką, tačiau dar nebuvo rasta jokių daugiau ar mažiau pastebimų poveikio komercinių užklausų reitingui įrodymų. Nei prieš, nei po paskelbimo. Manau kad į socialinius signalus, kol kas galima atmesti kaip visiškai nenaudingus optimizacijai paieškos sistemai veiksnius.
Teksto veiksniai. Iškart po Aleksandr Sadovskij pranešimo apie nuorodų atšaukimą, daugelis kopiraiterių pradėjo propaguoti idėją, kad teksto veiksniai, kaip tik ir yra skirti pakeisti atšauktas nuorodas, todėl jų įtaka reitingui bus žymiai padidinta. Tačiau nieko panašaus nepastebėta. Žinoma, viena vertus, padidėjo nepakankamo seo optimizavimo kaina – tie, kurie “sėdėjo“ ant gerų nuorodų, o ne rūpinosi turiniu, prarado pozicijas. Kita vertus, yra matomas teksto anti-spam filtro griežtinimas – daug svetainių gavo baudas už peroptimizavimą ir kopijuotą turinį. Mano nuomone, tai gali būti dėl to, kad buvo perskaičiuotos sąlygos, galinčios sukelti sankcijas, dėl nuorodų veiksnių pašalinimo iš šių sąlygų. Galų gale, jei nuorodų veiksniai pašalinami iš reitingavimo algoritmo tai logiška juos pašalinti ir iš anti-spamo algoritmo. Tokiu būdu padidėjo klaidos kaina, tačiau jokio stebuklingo pozicijų pagerėjimo neįvyko gerai optimizuotų dokumentų atžvilgiu. Aukso vidurys teksto optimizavime leis neprarasti nusipelnytų taškų, tačiau savaime neiškelt į topą. Laikas, kai buvo galima perkelti į paieškos top10 tik dėl teksto turinio dauginimo, atrodo, dinfoptimigo amžinai.
Komerciniai veiksniai. Įvesti 2012 metais komerciniai veiksniai sistemingai stiprina savo įtaką Yandex reitingavimo algoritme. Nebuvo išimtis ir algoritmo atnaujinimas, susijęs su atgalinių nuorodų veiksnių atšaukimu. Yandex darbuotojai savo pranešime „Quality-biased Ranking for Queries with Commercial Intent“ komercinius veiksnius skirsto į priklausomus nuo užklausos ir dokumento (asortimento ir paslaugų spektras) ir domeno (svetainės patikimumas, aptarnavimo kokybė, patogumas, dizainas). Pagal mano stebėjimus būtent užklausos ir dokumento reikšmė padidėjo, iš dalies užimdami nuorodų faktorių vietą.
Elgesio veiksniai. Kita veiksnių grupė, kuri sustiprino savo pozicijas nuorodų sąskaita – tai elgesio faktoriai. Galingiausiais tarp elgsenos veiksnių, sakyčiau yra dvi grupės faktorių, priklausančių nuo užklausos ir dokumento: paspaudimai (vartotojų elgesys paieškos rezultatų puslapyje (SERP) ir perėjimai iš jo) ir veiksniai susiję su vartotojo elgesiu tiksliniame puslapyje (prasukimas, paspaudimai, pelės judėjimas, klavišų paspaudimai, formos užpildymas). Antra grupė kai kur kertasi su komerciniai reitingavimo faktoriais, ir būtent į jų pusę, mano manymu, krypsta paskutiniai algoritmo pakeitimai. Paspaudimų veiksniai turi tris šaltinius:
- Natūralūs paspaudimai organinėje paieškoje(pagrindinė problema su jais–norint jų gauti būtina turėtigeras pozicijas su raktažodžiu)
- Paspaudimai iš Yandex Direct (Яндекс.Директ) kontekstinės reklamos (pagrindinė problema – aukšta paspaudimo kaina)
- Dirbtiniai paspaudimai organinėje paieškoje (pagrindinė problema – griežta Yandex pozicija dėl vartotojų elgesio emuliacijos)
Kalbant apie veiksnius, susijusius su vartotojų aktyvumu nukreipimo puslapyje, čia yra galimi du požiūriai: natūralus ir dirbtinis. Natūralus požiūris apima aktyvių vartotojų veiksmų skatinimą:
- Kainų skaičiuoklės
- Prekių filtravimas
- Prekių palyginimas pagal požymius
- Interaktyvios iliustracijos
- Video klipai
- Vartotojų online pagalba
- Dokumentai parsisiuntimui
- Visas kitas interaktyvus turinys
Elgesio taip pat, kaip ir komerciniai veiksniai, reikalauja rimto darbo svetainėje.
Dirbtinis požiūris – tai iš vartotojo veiksmų imitavimas, naudojant robotus ar gyvus užduočių atlikėjus. Norėtųsi pakeisti sunkų darbą su svetaine į vartotojų aktyvių veiksmų imitavimą, naudojant robotus ar gyvus darbo atlikėjus. Tokia imitavimas dera su seo paslaugų paradigma perkant nuorodas – įneši pinigus „kur reikia” ir lauki rezultato. Nuoroda biržos ir agregatoriai palaipsniui persikvalifikuoja į elgsenos imitatorius. Jei Яндекс praleis situaciją ir apsiribos tik deklaracijomis, kaip padarė su nuorodų pardavimu 2000 metų antroje pusėje, tai tikėtinas naujas biržų ir agregatorių vystymosi etapas, šį kartą elgesio.
Apskritai, mano nuomone, artimiausiu metu SEO paslaugų ekspertų laukia pasirinkimas tarp rimto darbo su optimizuojama svetaine ir vartotojo veiksmų emuliacijos paieškos rezultatų puslapiuose ir puslapio viduje. Kokia koncepcija paims viršų labai priklauso nuo Yandex veiksmų, o ne tiesiog deklaracijų.