E-reklama ir SEO paslaugos
E-reklama, ypač seo paslaugos, tampa vis populiaresniu reklamavimo būdu. Vis daugiau įmonių kuria savo svetaines ir joms yra būtina reklama elektroninėje terpėje. Yra daugybė būdų, kaip tai galima padaryti. Tačiau ji gali būti mažiau ar daugiau efektyvi. Tam, kad sužinoti jos efektyvumo laipsnį ir nustatyti kainą už ją, egzistuoja skirtingos kontrolės galimybės kiekviename reklamos ir vartotojo sąveikos fazėse. Šiuo metu seo paslaugos yra pats efektyviausias reklamos būdas internete.
1. Dvi reklaminės grandys – išorinė reklama ir puslapis
Reikia iš karto pažymėti, kad internete reklama yra dvietapė.
Pirmoji grandis yra išorinė reklama: baneriai, tekstiniai blokai ir kiti reklaminiai nešikliai, patalpinti populiariuose ir teminiuose puslapiuose arba seo paslaugų pagalba paieškos sistemose pagal tinkamus raktažodžius randamas nuosavas tinklapis. Prie jų galima priskirti ir paieškos sistemų ir katalogų reklamą, reklama, elektroninio pašto pagalba, publikacijos naujienų puslapiuose ir daugybė kitų būdų.
Visa tai vadinama pasyvia reklama, nes ji vartotojo nekontroliuojama. Vartotojas mato reklamą kaip puslapio ir elektroninio reklamos leidėjo (jo lankymo) sąveikos pasekmę. Pavyzdžiui, vartotojas lankosi naujienų portale www.delfi.lt, tam, kad sužinoti valiutų kursą, ir sutinka pirmame puslapyje banerį, reklamuojantį buitinę techniką.
Šituo duotoji grandis panaši į reklamą tradicinėje mass-medijoje. Žmogus perka žurnalą tam, kad skaityti naujienas ir straipsnius jį dominančia tema, o nesusipažinti su naujuoju reklaminiu skelbimu. Moteris įjungia televizorių, kad pažiūrėti serialą, o ne reklamą ir t.t.
Priežasčių, kodėl vartotojas reaguoja į reklamą (o ne tik priima žinion), ir spaudžia ant nuorodos gali būti kelios:
- Reklama intriguoja vartotoją, jis nė iki galo arba neteisingai suprato, kas jį laukia;
- Reklama sudomino vartotoją, ir jis nuvyksta į puslapį tam, kad suzinoti daugiau informacijos;
- Vartotoją interesuoja konkretus pasiūlymas, ir jis nuvyksta į puslapį užsakymo pildymui, pirkimui, žadėtos informacijos gavimui, dalyvavimui apklausoje arba konkurse ir t.t.
Efektyviausios reklamos užsakovui bus antroji ir trečioji priežastys.
2. Pagrindinės vartotojo ir reklamos sąveikos fazės
Reklamos poveikio vartotojui efektyvumo skaičiavimas nesustoja ties reklaminių demonstravimų kiekio nustatymo ir reakcijų į reklamą procentinio santykio. Taigi, išorinė reklama ir web-puslapis veikia vartotoją kiekvienoje stadijoje skirtingai, tai yra pavaizduota 1 Lentelėje.
Stadija | Uždaviniai |
Informavimas | Vartotojai; informuoti vartotojai |
Patraukimas | Informuoti vartotojai; reakcijos (klikai) |
Kontaktas | reakcijos (klikai); puslapio lankytojai |
Veikimas | puslapio lankytojai; dalyviai (pirkėjai) |
Kartojimas | dalyviai (pirkėjai); pakartotinis dalyvavimas |
Kiekvienoje vartotojo įtraukimo stadijoje galimas skirtingas atlikimo efektyvumo kontrolės laipsnis.
Taigi, aptarsime visas stadijas.
2.1. Informavimas
Šioje stadijoje veikia tik išorinė, pasyvi, reklama, sąveikos su reklama arba puslapiu nėra.
Nedidelės ir nežinomiems kompanijoms tinklas – tai reali galimybė sukurti savo internetinį vardą, pajėgų konkuruoti su didelių kompanijų vardais. Pavyzdžiui, serveris www.auto.lt tinkle žinomas labiau negu didžiausio BMW dilerio serveris. Vardo kūrimas naujoms įmonėms gali būti tiesiog neišvengiamas. Pavyzdžiui, e-parduotuvėms yra labai svarbus potencialių pirkėjų pasitikėjimo kreditas. Renkant internetinė plokštę, ne mažiau svarbūs yra ir serverio vardas ir išgarsėjimas. Pavyzdžių yra labai daug.
Žinant apie jūsų puslapį, vartotojas gali aplankyti jį, kada jam kils toks būtinumas ir pasiūlyti jį savo pažįstamiems.
2.2. Patraukimas
Dažnai tik vartotojų informatyvumo apie kompaniją arba puslapį reklamos užsakovui neužtenka. Vartotojas gali būti informuotas apie puslapio egzistavimą, bet nė karto neapsilankyti jo.
Vartotojai, kuriems buvo demonstruota reklamą, gali:
- Neatkreipti dėmesio arba išvis nepastebėti;
- Prisiminti ją ir kuriam laikui tapti „informuotais vartotojais“. Efekto užtikrinimui pageidaujama kartoti demonstravimus (effective frequency);
- Reaguoti į ją (kaip taisyklė, paspausti reklaminį mygtuką, pereiti į reklamos užsakovo puslapį smulkesnės informacijos paieškai, konkurso dalyvavimui, paraiškos pildymui, pirkimui ir t.t.).
Reikia pažymėti, kad pradedant pastaruoju momentu, reklama nustoja būti pasyviąja ir tampa aktyviąja, tai yra, su ja pradeda sąveikauti pats vartotojas savo valia.
2.3. Kontaktas
Nė visi reklamos privilioti vartotojai tampa puslapio lankytojais. Paspaudžius nuorodą arba surinkus URL brauzerio lange, vartotojai gali:
- Nesulaukti puslapio įsikrovimo, esant mažam sujungimo greičiui arba prastam puslapio iš serverio įsikrovimo greičiui;
- Susidurti su nekorektišku į reklamos užsakovo puslapį redirekto paslaugų darbu (tai atsitinka banerio tinkluose);
- Nukreipti dėmesį į kažką kitą, o puslapis, nors ir bus įkrautas, tačiau vartotojas jo taip ir nepamatys;
Ir, pagaliau, jeigu reklama yra pernelyg paslaptinga ir intriguojanti, vartotojas gali patekti į puslapį ir beveik iš karto pastebėjus, kad puslapio turinys neatitinka jo lūkesčių, paspausti mygtuką Back arba uždaryti naršyklės langą. Vargu ar galima pavadinti tokį lankytoją pilnaverčiu vartotoju.
Vidutiniškai, skirtumas tarp reklamos klikų kiekio ir jos pagalba pritrauktų vartotojų skaičiaus būna iki 50%. Matyt, tam, kad išvengti panašių nuostolių, reikalingi sekančios sąlygos:
- Patikimas puslapio ryšis su Internetu;
- Grafikos arba reach media neperkrauti reklamos užsakovo puslapiai;
- Pastovus vartotojo tinklo ryšis;
- Vartotojo lūkesčiu tikrovės atitikimas (abejotinai, kad, jei baneryje vartotojui buvo žadamos top-modelio nuotraukos, jis su įdomumu tyrinės korporatyvinį puslapį);
- Banerio kokybės atitikimas puslapio kokybei.
Ir, jeigu apie reklamos demonstravimo kiekį ir paspaudimų skaičių su tam tikrų tikslumu reklamos užsakovui raportuos reklamos leidėjas, patalpinęs reklamą, tai įvertinti faktinį vartotojų, kurie buvo privilioti ta ar kita plokšte, galima tik ištyrinėjus serverio logus.
2.4. Veikimas
Po vartotojo patekimo į reklamos užsakovo puslapį tikimasi iš jo tam tikrų veiksmų. Kaip minimumas – susipažinimas su puslapio turiniu. Galima apskaičiuoti, kiek laiko vartotojas buvo serveryje, kiek puslapių apžiūrėjo, kokius konkrečius puslapius ir serverio dalis, ar įrašinėdavo kokius nors failus.
Aukštas intereso lygis sako apie reklamos patekimą į tikslinę auditoriją. Šiuo atveju yra geri šansai į:
- Tai, kad jus įsidėmėjo ir suformavo teisingą nuomonę (įvaizdžio reklamai);
- Tai, kad vartotojas gavo pakankamai informacijos prekės/paslaugos įsigijimo nuomonės formavimui (reklamai, nukreiptai į pardavimus);
- Tai, kad vartotojai pažiūrėjo daugybę reklamos, esančios puslapyje (projektams, parduodantiems vietą reklamai savo puslapiuose).
Tarp kitų veiksmų, kuriuos įmanoma apskaičiuoti, yra tokių:
- Grįžtamasis ryšis
Specialios web-formos, apklausos, konferencijos puslapyje gali būti grįžtamojo ryšio su esamais ir potencialiais vartotojais organizavimo efektyviu instrumentu.
- Užsakymo formų pildymas ir kiti veiksmai
Paraiškos gali būti įvairiausių tipų, priklausomai nuo sprendžiamų uždavinių ir sprendimo galimybių Interneto pagalba. Štai, pora pavyzdžių:
- Tapti platintoju;
- Dalyvauti loterijoje;
- Užpildyti užsakymo formą nemokamam produkcijos pavyzdžiui;
- Suformuoti įrengimų užsakymą;
- Prenumeruotis naujienų gavimui;
- Ir t.t.
Bet kokiu atveju, interesą sudaro kaip pats tokių tokiu būdu užpildytų anketų skaičius (kiekvienam iš reklaminių krypčių), taip ir jų kokybė.
Piešinys 2
- Pardavimai on-line
Esant pardavimams on-line, e-priemonės apskaitos tikslus pardavimų ir užsakymų sumų kiekius. Be to, galima tiksliai nustatyti, kuo buvo paremtas pardavimas, kur ir kokią interneto reklamą vartotojas pastebėjo, koks buvo jo maršrutas ir veiksmai prieš patį pirkimo atlikimą.
Taip pat, svarbu turėti omeny, kad nė visi internete patalpinti užsakymai yra apmokami. Todėl, aiškesniam vaizdui sukurti kiekvienas užsakymas yra tikrinamas reklamos užsakovo pardavimų tarnyba. Taip pat, galima vertinti ir priviliotų lankytojų individualines charakteristikas (pavyzdžiui, demografinės charakteristikos), nes nė kiekvienas vartotojas turi tą patį interesą kompanijai.
2.5. Pasikartojimas
Pasikartojantys veiksmai daugiausiai priklauso nuo puslapio/produkcijos/serviso, kuria vartotojas naudojasi anksčiau, kokybės. Nė viena reklama negali priversti vartotojo pakartotiniam prekės, kuria jis liko nepatenkintas, pirkimui.
Bet, vis tiek, pasikartojančių veiksmų dalį veikia ir priviliotos auditorijos „kokybė“. Nes, šituo atveju, vartotojai yra neatsitiktiniai, veikiantys iš smalsumo, o suinteresuoti klientai.
Iš pasikartojančių veiksmų galima išskirti sekančius:
- Pasikartojantys lankymai
Jeigu puslapio paskirtis – reklamos pardavimas, tai svarbiausias uždavinys yra ne tik naujų lankytojų prisiviliojimas, bet ir pastovios puslapio auditorijos formavimas. Iš kitos pusės, jeigu lankytojai vis grįžta ir grįžta į puslapį, tai reiškia, kad jie tikrai domisi puslapiu, kompanija, produkcija, paslaugomis ir įdėmiai seka kompanijos veiksmus.
- Pasikartojantys pirkimai
Priklausomai nuo verslo tipo, būtent pasikartojantys pirkimai sudaro didžiausią kompanijos apyvartos dalį. Todėl, išsiaiškinimas, kokios priežastys sukelia ne paprastų, o pastovių ir ištikimų pirkėjų atsiradimą, yra labai svarbus.
Tačiau, pasikartojančius veiksmus įmanoma nustatyti tik su sąlyga, kad įmanoma identifikuoti vartotoją kiekvieno šito veiksmo metu.