ES institucijos privers „Google“ ir „Facebook“ atskleisti reitingavimo veiksnius
Europos Sąjungos institucijos patvirtino naujas taisykles, kuriomis siekiama nutraukti antikonkurencinę veiklą, kurią naudoja internetinės platformos ir programų parduotuvės.
Pagal šias taisykles paieškos sistemos ir prekybos platformos turės atskleisti pagrindinius parametrus, kuriuos naudoja savo platformose produktų ir paslaugų reitingavimui, kad pardavėjai suprastų, kaip jie gali optimizuoti savo buvimą jose.
Be to, kadangi kai kurios internetinės platformos ne tik suteikia prekybos platformą, bet ir veikia kaip pardavėjai, dabar jos turės aiškiai nurodyti visas savo produktams suteikiamas privilegijas. Naujos taisyklės iš įmonių taip pat reikalauja įdiegti vidaus skundų sistemą.
2018 m. balandžio mėn. Europos Komisijos pasiūlyti pakeitimai yra nutaikyti į „Google“ paiešką, „Google Play“, „Google“ pirkinius, „Facebook“, „Instagram“, „Skyscanner“, „Seznam.cz“, „Yahoo“, „DuckDuckGo“, „Bing“, „Apple App Store“, „Microsoft“ parduotuvę, „Amazon“ prekyvietę, „eBay“, „Fnac Marketplace“ ir kitas panašias paslaugas, kurių bendras skaičius yra apie 7000.
„Mūsų tikslas yra uždrausti kai kuriuos labiausiai nesąžiningus metodus ir sukurti skaidrumo etaloną, tuo pat metu apsaugant interneto platformų naudą tiek vartotojams, tiek įmonėms“, – sakė ES skaitmeninių iniciatyvų vadovas Andrus Ansipas.
Diskusijose apie naujas taisykles dalyvavo ES šalių, Europos Parlamento ir Europos Komisijos atstovai. Susitarimas buvo pasiektas ketvirtadienį, vasario 14 d. Šias normas dabar turi patvirtinti ES šalys ir Europos Parlamentas, kad jos įgytų įstatymo statusą.
Prisiminsime, kad 2017 m. Europos Komisija skyrė „Google“ $ 2,4 mlrd. eurų baudą už „Google Shopping“ reklamavimą produktų paieškos rezultatuose, o praėjusios savaitės pabaigoje autorių konkurencijos reguliavimo institucija paskelbė, kad pradėtas antimonopolinis tyrimas prieš „Amazon“.
Individuali veikla