Natūralaus gyvybinio srauto įtaka svetainės pozicijoms ir SEO
Maskvoje nuo vasario 16 iki 17 d. vykusioje konferencijoje „All in Top Conf’2016“ internetinio marketingo agentūros „Webline Promotion“ vadovas Vitalijus Kravchenko perskaitė pranešimą „Natūralaus gyvybinio srauto įtaka svetainės pozicijoms“. Žemiau visiems besidomintiems SEO pateikiame šio pasisakymo santrauką.
Prieš pradedant apmąstyti gyvybinio srauto efektyvumą optimizavimo paieškai atžvilgiu ir jo poveikį svetainės pozicijoms, reikėtų apibrėžti terminus. Gyvybinis srautas yra firminis srautas. Kitaip tariant, tai vartotojų įvestos užklausos, norint surasti konkretų tinklapį.
Toliau medžiagoje bus aptartos situacijos iš praktikos, kai vienai kompanijai sukuriama keletas projektų. Šie projektai yra aktyviai populiarinami internete tam, kad prekės ženklas taptų labiau žinomas.
Šiandien yra keletas gyvybinio srauto gavimo būdų. Dažniausiai paplitę iš jų yra:
- Off-line reklama;
- Vartotojų motyvacija;
- Paslėptas marketingas (+ Minios rinkodara);
- Turinio ir kitos rinkodaros priemonės.
Visa tai į svetainę atveda lankytojų, kurie ieško oficialaus prekinio ženklo tinklapio.
Netiesioginis gyvybinio srauto įrankių pritraukimo naudojimo veiksmingumas pasireiškia taip: auga brendo paminėjimo dažnis, daugėja natūralių atgalinių nuorodų, o kai kuriais atvejais galima pastebėti įtaką paieškos pasiūlymams ir elgsenos profiliui.
Šios medžiagos autorius atliko eksperimentą, kurio metu devynis mėnesius buvo stebimi keleto svetainių matomumo pokyčiai. Eksperimento tikslas buvo sužinoti gyvybinio srauto įtaką svetainės pozicijoms:
Pirmoji kategorija (mėlynas apskritimo sektorius) apima svetaines, kurios turi tik gyvybinį srautą ir nėra optimizuotos. Antroji grupė (raudona zona) sudaryta iš svetainių su prasta struktūra, yra nepatogios vartotojams – dažniausiai tai yra iš interneto archyvų atkurti resursai. Trečioji grupė (žalias sektorius) atstovavo svetaines, kurių domene yra pagrindinis raktinis žodis. Ketvirtojoje grupė (violetinis sektorius) sudaryta iš svetainių su gyvybiniu srautu ir atliktu SEO.
Visos svetainės – komercinės, turi unikalius tekstus. Pradedant eksperimentą brendo srauto dalis sudarė daugiau nei 80 proc., bet pabaigoje jo liko ne daugiau kaip 20 proc. Visi ištekliai buvo reklamuojami ta pačia tema ir tame pačiame regione. Kiekvienu atveju dirbama buvo su 1000 -1200 raktažodžių branduoliu. Išmatuotas puslapių patekimas į Yandex TOP-50 ir Google TOP-100. Visiškai neoptimizuotų svetainių buvo penkios. Šiose svetainėse taip pat nebuvo gyvybinio srauto.
Projektų matomumo Yandex paieškos sistemoje grafikas, parengtas remiantis tyrimu:
Projektų matomumas Google:
Išanalizavus duomenis galima padaryt tokias išvadas:
- Rinkodaros priemonės negali pakeisti SEO paslaugų;
- Brendo srautas – gera priemonė pradedant populiarinimą, nes jis projektui padeda greičiau išeiti iš „smėlio dėžės“;
- Paieškos pasiūlymuose prekės ženklas pasirodo tik po 5-6 mėnesių;
Skirtumas tarp maxNoSEO ir minYesSeo rezultatų buvo 79 proc. Yandex paieškos sistemoje ir 92 proc. Google.
Analizuojant eksperimento rezultatus paaiškėjo, kad optimizuotų projektų augimo tempas buvo apie 1,5 karto didesnis už svetainių be SEO. Tuo pačiu svetainės su gyvybiniu srautu, bet be SEO optimizavimo metodų taikymo, vidutiniškai turi 42 proc. matomumo ribą ir negali jos įveikti be papildomų technologijų.
Pozicijoms Google gyvybinis srautas beveik nedaro įtakos. Teigiamus matomumo pokyčius per pirmuosius 2-3 ketvirčius turi visos svetainės su srautu ar vidine SEO optimizacija.
Svarbu pažymėti, kad penkios „plikos“ svetainės (visiškai nėra optimizavimo paieškos sistemoms) grafikuose neparodytos.
Vidutinis matomumo Google rezultatuose skirtumas tarp optimizuotų ir neoptimizuotų svetainių sudarė 4 proc. (šį procentą drąsiai galima priskirti paklaidai), o vidutinis skirtumas Yandex paieškoje – 13 proc. Tokiu būdu buvo nustatyta, kad gyvybinis srautas gali pagerinti pozicijas Yandex paieškos rezultatuose ir praktiškai nedaro jokio poveikio Google.
Apskritai, prekinio ženklo srautas turi teigiamą poveikį pradiniame projekto populiarinimo etape. Tuo pačiu metu, svetainės su mažai firminio srauto rodė tokius pat rezultatus kaip ir neoptimizuojamos svetainės. Lankytojų srautas įtakoja tik elgsenos veiksnius ir negali pakeisti klasikinių SEO paslaugų.
Kalbant apie paieškos užklausas, Yandex paieškos patarimuose ši tendencija ėmė atsirasti tik praėjus 5-6 mėnesiams, kai vartotojai ėmė aktyviai naudoti firmines užklausas. Jei mes palyginsime svetainės su gyvybiniu srautu geriausius rezultatus su svetainės be gyvybinio srauto, bet optimizuotos, minimaliais rezultatais, pamatysime, kad matomumo skirtumas Yandex sudaro maždaug 79 proc. ir 90 proc. Google. Augimo tempas tarp optimizuoto projekto su gyvybiniu srautu yra pusantro karto didesnis už neoptimizuotos svetainės.
Nepaisant prekinio ženklo užklausų srauto buvimo, svetainių be SEO užklausų branduolio matomumas paieškoje neperžengia 42-45 proc. ribos. Vien gyvybinis srautas svetainės neišpopuliarins, bet jei netiesioginiai rodikliai turės teigiamą poveikį tinklapiui, tada jis augs.
Galutinę šio tyrimo išvadą galima suformuluoti taip: gyvybinio srauto pritraukimas atliekant SEO prasmės neturi, nebent tai ekonomiškesnis šaltinis nei kiti (SMM, turinys ir t.t.).